Rodzaje kredytów dla firm

Oferta banków jest skierowana zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Ci drudzy mogą wybierać głównie w kredytach. Jaką ofertę banki przygotowały z myślą o przedsiębiorczych?

Podobnie jak klienci indywidualni, również przedsiębiorcy chętnie sięgają po produkty kredytowe. Z myślą o tych, którzy prowadzą firmę i potrzebują dostępu do gotówki, banki przygotowały szeroką ofertę. Osoby prowadzące przedsiębiorstwo mogą sięgać po różnorodne kredyty. Te można podzielić, biorąc pod uwagę np. cel kredytu. W ten sposób można wyróżnić: kredyty inwestycyjne, kredyty obrotowe i limity debetowe. Dobrze też wybrać odpowiednie konto bankowe.

Po jaki kredyt powinien sięgnąć przedsiębiorca? Przed wyborem konkretnego produktu ważne jest to, by pamiętał on o konieczności dokładnego określenia swoich potrzeb. W ten sposób może wybrać produkt, który spełni jego oczekiwania. Ponieważ banki dokładnie sprawdzają sytuację finansową i historię kredytową firm zainteresowanych zaciągnięciem zobowiązania, dobrze też, by przedsiębiorca skonsultował się z doradcami gospodarczymi, którzy będą potrafili wskazać najkorzystniejszą ofertę.

Kredyt obrotowy

Ten rodzaj kredytu można uznać za produkt pozwalający przedsiębiorcy na przetrwanie gorszego czasu. Tzw. „obrotówka” to kredyt przeznaczony na bieżące regulowanie zobowiązań firmy. Tego typu produkty cieszą się wśród przedsiębiorców dużym zainteresowaniem, bo uniemożliwiają one powstanie problemów finansowych firmy wówczas, gdy kontrahenci spóźniają się z płatnościami.

Kredyt inwestycyjny

Z uwagi na cel, na jakie są przeznaczone kredyty inwestycyjne, banki przyznają je na dłuższy okres – od roku do 15-20 lat. Przedsiębiorcy mają też wybór: zaciągnięte zobowiązanie mogą spłacać w ratach o dogodnych wysokościach lub jednorazowo. By jednak uzyskać kredyt inwestycyjny na dobrych warunkach, firma musi nie tylko wykazać się stabilną sytuacją finansową, lecz także pozytywną historia kredytową. Część banków wymaga też zabezpieczenia kredytu w postaci ustanowienia hipoteki na nieruchomościach należących do firmy.

Limit debetowy

Przedsiębiorca powinien posiadać rachunek bankowy. A mając taki, może starać się również o limit debetowy. Większość banków maksymalną ilość środków, jaką jest w stanie przyznać przedsiębiorcy, wylicza na podstawie wpływów, jakie są odnotowywane na rachunku bankowym. W zależności od wynegocjowanych warunków, przedsiębiorca z takich środków może korzystać nawet przez rok. Warto jednak pamiętać, że spłata zadłużenia następuje natychmiastowo, czyli wówczas, gdy na rachunku firmowym pojawią się środki.