Dotacje unijne
Mamy rok 2016, Polska po transformacji ustrojowej liczy sobie już 27 lat. Przez ten czas nasza gospodarka dynamicznie się rozwija, przez co nasz kraj nie przypomina już siebie sprzed prawie trzech dekad. Obecne lata to czas małych i średnich przedsiębiorstw, ambitnych ludzi, ale także czas wykorzystywania szans, jakie przynosi nam los.
A jedną z największych okazji, z jakich przyszło korzystać dzisiejszym przedsiębiorcom jest Unia Europejska oraz jej program dofinansowań.
Szczególnie nowi wchodzący dopiero na rynek młodzi przedsiębiorcy, mogą liczyć na pomoc unijną. Warto w pierwszej kolejności zainteresować się programem dofinansowań na rozpoczęcie działalności. Okazuje się, że poza pieniędzmi z Urzędu Pracy możemy także otrzymać pomoc właśnie z europejskich programów. Jednym z nich jest na przykład program aktywizacji zawodowej osób od 19 do 28 roku życia. Po spełnieniu prostych warunków (najczęściej wystarczy zarejestrowanie w Urzędzie Pracy) możemy skorzystać z dodatkowych środków na rozpoczęcie działalności, na odbycie stażu czy na zrealizowanie specjalistycznego kursu. Podobne programy istnieją również dla osób po 30 roku życia, a różnią się jedynie wymagania.
Unia Europejska nie pomaga jednak tylko osobom chcącym wkroczyć na rynek. Z pomocy mogą skorzystać również osoby i firmy, którym potrzebne są środki na pchnięcie w swoją działalność drugiego ducha. To właśnie dzięki unijnym środkom wiele firm kupuje specjalistyczny sprzęt, co nie byłoby możliwe bez programu “Kredyt na innowacje technologiczne”. Dzięki takim środkom istnieje możliwość wdrożenia innowacji technologicznej, umożliwiającej wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.
Popularną formą pomocy są także środki na otwarcie nowego stanowiska. Program kierowany do przedsiębiorców chcących zatrudnić i przeszkolić konkretne pracownika pozwala na otrzymanie nawet 23 tysięcy złotych. Dla wielu małych firm taka kwota to być albo nie być. Pieniądze te można spożytkować na sprzęt, oprogramowanie, narzędzia i inne niezbędne rzeczy.
Kwintesencją pomocy, jaką możemy uzyskać ze strony Unii Europejskiej są jednak granty i dofinansowania na szkolenia. Jako przedsiębiorca bardzo często widzimy, że pewne kwalifikacje naszych pracowników powinny zostać podniesione, lecz budżet nie przewiduje wydatków na tak, z pozoru nieistotne, rzeczy. Dotacja unijna umożliwia na wybranie dowolnego kursu u dowolnego szkoleniowca za jedyne 20% jego ceny. Jeśli natomiast zatrudniamy mniej niż 10 osób Unia pokryje wszystkie koszty. Taka pomoc często okazuje się być punktem przełomowym w życiu przedsiębiorstwa, gdyż odpowiednio wykwalifikowana kadra potrafi sięgać po jeszcze większe sukcesy. Często aby skorzystać z tego typu dofinansowania wystarczą dobre chęci właściciela. Firmy takie jak Akademia Rozwoju Osobistego Kompas pomagają przedsiębiorcy znaleźć odpowiedni kierunek, złożyć wniosek oraz zrealizować założenia opisane w projekcie. Taka usługa nazywana jest outsourcingową i staje się coraz popularniejsza – polega głównie na korzystaniu z “cudzych” umiejętności, dzięki którym nasz biznes może mieć tylko same profity.
Sposobów na wykorzystywanie pomocy unijnej jest całe mnóstwo. Jej atutem bez wątpienia jest wszechstronność i łatwy dostęp. Korzystać z niej mogą zarówno jednoosobowe działalności, jak i firmy zatrudniające dziesiątki osób.
Przykładowy program 1
Popularną formą pomocy są także środki na otwarcie nowego stanowiska. Program kierowany do przedsiębiorców chcących zatrudnić i przeszkolić konkretne pracownika pozwala na otrzymanie nawet 23 tysięcy złotych.
Przykładowy program 2
Dotacja unijna umożliwia na wybranie dowolnego kursu u dowolnego szkoleniowca za jedyne 20% jego ceny. Jeśli natomiast zatrudniamy mniej niż 10 osób Unia pokryje wszystkie koszty.
Przykładowy program 3
“Kredyt na innowacje technologiczne” – na wdrożenie innowacji technologicznej, umożliwiającej wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.